We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T03U24010/603 Ink cartridge cyan, 130 pages 2.4ml for Epson XP 2100
SKU
C13T03U24010
In Stock
Epson C13T03U24010, Standard Yield, 2.4 ml, 1 pc(s)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 500 black and 350 colour pages*.
- Cost-effective inks: Individual inks are 50% more efficient compared to tri-colour cartridges*
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 603 Starfish ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed to with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T03U24010 |
| Colour ink volume | 2.4 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Compatibility | Expression Home XP-2100, XP-2105, XP-3100, XP-3105, XP-4100, XP-4105, WorkForce WF-2850DWF, WF-2835DWF, WF-2830DWF, WF-2810DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | United Kingdom |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946670232 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 37 g |
| Package width | 113 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 37 g |
| Package width | 113 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 373 g |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | United Kingdom |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T03U24010/603 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Canon 4483A002/BCI-3EPC Ink cartridge...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 2934B001/CLI-521C Ink cartridge...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Hot Product
Canon 2932B001/PGI-520PGBK Ink cartrid...
Login for pricing
|
Popular
Canon 2935B001/CLI-521M Ink cartridge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T03U24010
|
4483A002
|
2934B001
|
2970B001
|
2932B001
|
2935B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Cyan
|
Cyan
|
Cyan
|
Photo black
|
Photo black
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
Epson
|
N/A
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|





