We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T02W24010/502XL Ink cartridge cyan high-capacity, 470 pages 6,4ml for Epson XP 5100
SKU
C13T02W24010
In Stock
Singlepack Cyan 502XL Ink
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 550 black and 470 colour pages*.
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable prints with minimal outlay using Epson's four-colour 502 inks. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this ink set produces clear and colourful prints.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T02W24010 |
| Colour ink volume | 6.4 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 470 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | WorkForce WF-2860DWF, WF-2865DWF Expression Home XP-5100, XP-5105 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946652986 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 41 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 41 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Indonesia |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T02W24010/502XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
Hot Product
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Philips PFA-548/906115314401 Printhead...
Login for pricing
|
Lexmark 15MX971E/71 Printhead cartridg...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Popular
Canon 2932B001/PGI-520PGBK Ink cartrid...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T02W24010
|
C9351AE
|
PFA548
|
15MX971E
|
2970B001
|
2932B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
Philips
|
Lexmark
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Cyan
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Photo black
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
Canon
|





