We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T02F44010/202 Ink cartridge yellow, 300 pages 4,1ml for Epson XP 6000
SKU
C13T02F44010
In Stock
Singlepack Yellow 202 Claria Premium Ink
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 800 photo black pages, 550 black and 650 colour pages*.
- High-quality document printing and outstanding glossy photos: with the Claria Premium 5-colour ink set, including photo black cartridge
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T02F44010 |
| Colour ink volume | 4.1 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Expression Premium XP-6000, XP-6005 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 272 pc(s) |
| Products per pallet layer | 272 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2720 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946649122 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 142 mm |
| Package weight | 37 g |
| Package width | 100 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 30 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 142 mm |
| Package weight | 37 g |
| Package width | 100 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 30 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2720 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2 m |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 2720 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 272 pc(s) |
| Products per pallet layer | 272 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2720 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Indonesia |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson C13T02F44010/202 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Bestseller
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Popular
Canon 4483A002/BCI-3EPC Ink cartridge...
Login for pricing
|
Philips PFA-548/906115314401 Printhead...
Login for pricing
|
New
Lexmark 15MX971E/71 Printhead cartridg...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 2934B001/CLI-521C Ink cartridge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T02F44010
|
C9351AE
|
4483A002
|
PFA548
|
15MX971E
|
2934B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
Canon
|
Philips
|
Lexmark
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Black
|
Cyan
|
N/A
|
N/A
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Epson
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|





