We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T00R440/106 Ink bottle yellow, 5K pages 3400 Photos 70ml for Epson ET-7750
SKU
C13T00R440
In Stock
106 EcoTank Yellow ink bottle
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Print technology | Inkjet printing |
| OEM code | C13T00R440 |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - EcoTank ET-7750 - EcoTank ET-7700 |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Printing colours | Yellow |
| Colour ink volume | 70 ml |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 58 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 128 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Products per pallet | 1350 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.76 kg |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per pallet (UK) | 1890 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946643564 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1350 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.76 kg |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per pallet (UK) | 1890 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T00R440/106 Ink bottle yellow...
Login for pricing
|
Hot Product
Epson C13T664240/664 Ink bottle cyan,...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13T774140/T7741 Ink bottle blac...
Login for pricing
|
Canon 1603C001/GI-590BK Ink bottle bla...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 1605C001/GI-590M Ink bottle mage...
Login for pricing
|
Bestseller
HP 1VU26AE/31 Ink cartridge cyan, 8K p...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T00R440
|
C13T664240
|
C13T774140
|
1603C001
|
1605C001
|
1VU26AE
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
HP
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Original
|





