We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EPOS
EPOS IMPACT SC 230
SKU
1000514
In Stock
Single-sided HS, ED
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Protect your hearing
- EPOS ActiveGard® technology protects users against acoustic injury
- Optimize speech transmission
- Bendable and pivoting boom arm ensures optimal microphone position
- Name tag with user ID and numbered headband grooves to personalize fit
- Easy to store and portable
- With protective carry pouch
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Sound pressure level (max) | 103 dB |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Certification | Alcatel Lucent , Avaya, Cisco Jabber, Google Voice, Google Meet, Google Chromebook |
| Cable length | 1 m |
| Cable colour | Black |
| Hearing protection technologies | EPOS ActiveGard |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Certification | Alcatel Lucent , Avaya, Cisco Jabber, Google Voice, Google Meet, Google Chromebook |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Cable length | 1 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 103 dB |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 50 - 18000 Hz |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 58 g |
| Width | 170 mm |
| Height | 60 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 122 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package weight | 177 g |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Packaging content | Acoustic leatherette ear pad/s mounted on headset, cable/clothing clip mounted, carry pouch, quick guide, safety guide |
| Packaging content | |
| Packaging content | Acoustic leatherette ear pad/s mounted on headset, cable/clothing clip mounted, carry pouch, quick guide, safety guide |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Pouch | Yes |
| Ear pads | Yes |
| Ear pad material | Leatherette |
| Certificates | |
| Certification | Alcatel Lucent , Avaya, Cisco Jabber, Google Voice, Google Meet, Google Chromebook |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 620 mm |
| Master (outer) case height | 185 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.45 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Shipping (inner) case width | 12.2 cm |
| Shipping (inner) case length | 15.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 6 cm |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Adjustable volume | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Sound pressure level (max) | 103 dB |
| Quick start guide | Yes |
| Connector(s) | Easy Disconnect |
| Packaging content | Acoustic leatherette ear pad/s mounted on headset, cable/clothing clip mounted, carry pouch, quick guide, safety guide |
| Clip | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
You may also be interested in
| Product |
EPOS IMPACT SC 230
Login for pricing
|
Popular
Logitech USB Headset Stereo H650e
Login for pricing
|
New
Jabra BIZ 2300 Mono, NC
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra BIZ 2300 Duo, NC
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra BIZ 1500 Duo QD EMEA
Login for pricing
|
Recommended
Jabra BIZ 1500 Duo USB
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000514
|
981-000519
|
2303-820-104
|
2309-820-104
|
1519-0154
|
1559-0159
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Logitech
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|





