We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EPOS
EPOS H3PRO Hybrid
SKU
1000892
In Stock
Wireless gaming headset
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Long Battery Life
- Up to 30 hours wireless gaming on the low-latency dongle, and up to 38 hours of Bluetooth® audio
- Smart Button
- Set the button for instant control to switch between audio settings
- Mix in an audio stream from Bluetooth® with game audio on wired connections
- Wireless Dual Connectivity with Android
- Wireless audio mixing is supported with the dongle and Bluetooth® on Android
- Dual Microphones
- Dual microphone design and technology for crystal clear game chat
- Detachable Boom Arm
- Magnetic quick-connect detachable boom arm for versatility
- Instant Mute
- Lift the boom arm to get off the air instantly
- Lightweight Adjustable Fit
- A stainless steel headband slider and hinged ear cups adjust the headset fit
- Multiplatform Compatible
- Dongle: PC, PS4TM/PS5TM
- Wired: PC, PS4TM/PS5TM, Xbox Series X/S/Xbox One, Nintendo SwitchTM, Mac®
- Bluetooth®: Mobile devices
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Cable length | 2 m |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Technical details | |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| Cable length | 2 m |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wireless range (line of sight) | 20 m |
| Wireless range (typical building) | 15 m |
| Headphones | |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Circumaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 116 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.35% |
| Noise canceling type | Active |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Microphone frequency | 100 - 7500 Hz |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
|---|---|
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery operated | Yes |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 38 h |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 22 h |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 311.8 g |
| Width | 183 mm |
| Height | 176 mm |
| Depth | 90 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 237 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 226 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package weight | 719 g |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Safety sheet | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 267 mm |
| Master (outer) case length | 542 mm |
| Master (outer) case height | 382 mm |
| Master (outer) case net weight | 5.96 kg |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
You may also be interested in
| Product |
EPOS H3PRO Hybrid
Login for pricing
|
Popular
Logitech USB Headset Stereo H650e
Login for pricing
|
New
Jabra BIZ 2300 Mono, NC
Login for pricing
|
Recommended
Logitech USB Headset H570e Stereo
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra EVOLVE 20 MS Stereo
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra Evolve 20 UC Stereo
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000892
|
981-000519
|
2303-820-104
|
981-000575
|
4999-823-109
|
4999-829-209
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Logitech
|
Jabra
|
Logitech
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|




