We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EPOS
EPOS GTW 270 Hybrid
SKU
1000230
In Stock
GTW 270 Hybrid
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Closed-back and in-ear for maximum noise reduction and maximum game focus
- Delivering audio excellence with noise isolating custom designed eartips
- Dual microphone design delivers acoustic clarity
- A single button switches through play, pause, next track and phone controls
- Our EPOS Hybrid products deliver multiple connection options for your optimal gaming experience
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | China |
| Sound pressure level (max) | 100 dB |
| Compatible products | Mobilephone, Switch, PS5, PCSoftphone, PS4, Nintendo |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black, Grey, Silver |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Cable length | 1.5 m |
| LED indicators | Yes |
| Languages support | German, English, Spanish, French, Japanese, Russian |
| International Protection (IP) code | IPX5 |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Driver type | Dynamic |
| Compatible products | Mobilephone, Switch, PS5, PCSoftphone, PS4, Nintendo |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black, Grey, Silver |
| Country of origin | China |
| Charging case | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Driver type | Dynamic |
| Compatible products | Mobilephone, Switch, PS5, PCSoftphone, PS4, Nintendo |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black, Grey, Silver |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 15 m |
| Cable length | 1.5 m |
| Bluetooth version | 5.1 |
| aptX technology | Yes |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 100 dB |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Intraaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 2% |
| Eartips material | Silicone |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 7500 Hz |
| Microphone sensitivity | -22 dB |
| Battery | |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Continuous audio playback time | 5 h |
| Battery recharge time (charging case) | 1.75 h |
| Fast charging time | 15 min |
| Fast charging | Yes |
| Continuous audio playback time (with charging case) | 20 h |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 109 g |
| Width | 24 mm |
| Height | 24 mm |
| Depth | 23 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package weight | 384 g |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C |
| Extra earbuds | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C |
| Safety sheet | Yes |
| Charging case type | Wired |
| Charging case connector type | USB Type-C |
| Charging case | Yes |
| Extra earbuds | Yes |
| Eartips material | Silicone |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 206 mm |
| Master (outer) case length | 318 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Sound pressure level (max) | 100 dB |
| Quick start guide | Yes |
| Continuous audio playback time | 5 h |
| Bluetooth version | 5.1 |
| aptX technology | Yes |
| Languages support | German, English, Spanish, French, Japanese, Russian |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
You may also be interested in
| Product |
EPOS GTW 270 Hybrid
Login for pricing
|
Logitech ClearChat Comfort Headset Wir...
Login for pricing
|
Recommended
Logitech 960 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Popular
Logitech H340 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra EVOLVE 20 MS Mono
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000230
|
981-000015
|
981-000100
|
981-000475
|
981-000406
|
4993-823-109
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
| Wearing style |
In-ear
|
N/A
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Built-in microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|





