We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Elo Touch Solutions
Elo Touch Solutions 1590L Interactive flat panel 38.1 cm (15") LCD 225 cd/m² Black Touchscreen
SKU
E295927
Out Of Stock - for any questions or recommendations for similar/alternative products, please contact us.
15" Open Frame Touchscreen, Active matrix TFT LCD (LED), with Bezel
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 38.1 cm (15") |
| Display resolution | 1024 x 768 pixels |
| Display brightness | 225 cd/m² |
| Response time | 16 ms |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Viewing angle, horizontal | 160° |
| Viewing angle, vertical | 140° |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Horizontal scan range | 30 - 60 kHz |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Touch response time | 23 ms |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-B |
| DisplayPort version | 1.1a |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 1.3 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
| Product design | Interactive flat panel |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Commercial |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| Power | |
| Power consumption (sleep) | 1.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 12.5 W |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 336.4 mm |
| Display depth | 264.4 mm |
| Display height | 41.9 mm |
| Display weight | 2.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 434 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 375 mm |
| Package weight | 4.7 kg |
| Cables included | VGA, HDMI, USB |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | VGA, HDMI, USB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-B |
| DisplayPort version | 1.1a |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-B |
| DisplayPort version | 1.1a |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Display technology | LCD |
| DC-in jack | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Samsung QM43C Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
Popular
LG 50UN640S Signage Display Digital si...
Login for pricing
|
New
Samsung QM32C Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
Hot Product
Samsung QM50C Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
Recommended
Viewsonic 43“ 4K OS-Free Commercial Di...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LH43QMCEPGCXEN
|
50UN640S
|
LH32QMCEPGCXEN
|
LH50QMCEPGCXEN
|
CDE43G3-1C
|
| Manufacturer |
Samsung
|
LG
|
Samsung
|
Samsung
|
Viewsonic
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Blue
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
| Display technology |
LCD
|
N/A
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|



