We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Elo Touch Solutions
Elo Touch Solutions 1304LS Digital signage flat panel 33.8 cm (13.3") LED 300 cd/m² Grey Touchscreen
SKU
E968117
In Stock
13.3'', 16:9, 1920 x 1080, 60 Hz, 311.52 x 191.86 x 14.88 mm
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Display | |
|---|---|
| Panel type | TFT-LCD |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Touchscreen | Yes |
| Active display area (W x H) | 293.76 x 165.24 mm |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Response time | 27 ms |
| Contrast ratio (typical) | 600:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 337.82 cm |
| Horizontal scan range | 30 - 82 kHz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Number of displays | 1 |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Multi-touch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Grey |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 8 |
| Power | |
| Power consumption (sleep) | 0.8 W |
| Power consumption (off) | 0.15 W |
| Power consumption (typical) | 6.6 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 311.5 mm |
| Display depth | 14.9 mm |
| Display height | 191.9 mm |
| Display weight | 870 g |
| Packaging data | |
| Package width | 378 mm |
| Package depth | 92 mm |
| Package height | 252 mm |
| Package weight | 1.55 kg |
| Cables included | USB Type-C |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Panel type | TFT-LCD |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Panel type | TFT-LCD |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Display technology | LED |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Energy efficiency scale | A to G |
You may also be interested in
| Product |
Elo Touch Solutions 1304LS Digital sig...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung QM43C Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
Recommended
LG 50UN640S Signage Display Digital si...
Login for pricing
|
Hot Product
Samsung QM32C Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
Viewsonic CDE4330 Signage Display 109....
Login for pricing
|
Popular
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19....
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E968117
|
LH43QMCEPGCXEN
|
50UN640S
|
LH32QMCEPGCXEN
|
CDE4330
|
E331214
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Samsung
|
LG
|
Samsung
|
Viewsonic
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
Blue
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
3
|
3
|
3
|
4
|
1
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
N/A
|
LCD
|
N/A
|
LED
|
| HD type |
N/A
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
N/A
|





