We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Edimax
Edimax EW-7822UAD network card WLAN 867 Mbit/s
SKU
EW-7822UAD
In Stock
USB 3.0 Type A, 2.4GHz/5GHz, WEP 64/128-bit, WPA, WPA2
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Supports Wave-2 compliant MU-MIMO
- Supports WPS (Wi-Fi Protected Setup) hardware button for easy connection
- Supports WMM QoS feature
- MAX. data transfer rate up to 300Mbps (2.4GHz) or up to 867Mbps (5GHz)
- Dual-band wireless connectivity for 2.4GHz or 5GHz
- Adjustable antenna for optimum Wi-Fi performance
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Interface | WLAN |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 1,2,5.5,6,9,11,12,24,36,48,54,144,300,867 Mbit/s |
| Antenna | |
| Antenna | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Receiver sensitivity | 2.4GHz: 11b(11M): -80±2dBm, 11g(54M): -68±2dBm, 11n(20MHz, MCS7): -66±2dBm, 11n(40MHz, MCS7): -65±2dBm 5GHz: 11a(54M): -68±2dBm, 11n(20MHz, MCS7): -65±2dBm, 11n(40MHz, MCS7): -62±2dBm, 11ac(80MHz, VHTMCS9): -52±2dBm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Network | |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA2, WPS |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11n |
| WLAN data transfer rates supported | 1,2,5.5,6,9,11,12,24,36,48,54,144,300,867 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Receiver sensitivity | 2.4GHz: 11b(11M): -80±2dBm, 11g(54M): -68±2dBm, 11n(20MHz, MCS7): -66±2dBm, 11n(40MHz, MCS7): -65±2dBm 5GHz: 11a(54M): -68±2dBm, 11n(20MHz, MCS7): -65±2dBm, 11n(40MHz, MCS7): -62±2dBm, 11ac(80MHz, VHTMCS9): -52±2dBm |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Antenna | Yes |
| Certification | CE FCC NCC BSMI |
| Internal | No |
| Receiver sensitivity | 2.4GHz: 11b(11M): -80±2dBm, 11g(54M): -68±2dBm, 11n(20MHz, MCS7): -66±2dBm, 11n(40MHz, MCS7): -65±2dBm 5GHz: 11a(54M): -68±2dBm, 11n(20MHz, MCS7): -65±2dBm, 11n(40MHz, MCS7): -62±2dBm, 11ac(80MHz, VHTMCS9): -52±2dBm |
| Antenna design | External |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18 mm |
| Depth | 174.5 mm |
| Height | 14.4 mm |
| Weight | 15 g |
| Security | |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA2, WPS |
| Performance | |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA2, WPS |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Receiver sensitivity | 2.4GHz: 11b(11M): -80±2dBm, 11g(54M): -68±2dBm, 11n(20MHz, MCS7): -66±2dBm, 11n(40MHz, MCS7): -65±2dBm 5GHz: 11a(54M): -68±2dBm, 11n(20MHz, MCS7): -65±2dBm, 11n(40MHz, MCS7): -62±2dBm, 11ac(80MHz, VHTMCS9): -52±2dBm |
| Certificates | |
| Certification | CE FCC NCC BSMI |
| Other features | |
| Receiver sensitivity | 2.4GHz: 11b(11M): -80±2dBm, 11g(54M): -68±2dBm, 11n(20MHz, MCS7): -66±2dBm, 11n(40MHz, MCS7): -65±2dBm 5GHz: 11a(54M): -68±2dBm, 11n(20MHz, MCS7): -65±2dBm, 11n(40MHz, MCS7): -62±2dBm, 11ac(80MHz, VHTMCS9): -52±2dBm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
You may also be interested in
| Product |
Edimax EW-7822UAD network card WLAN 86...
Login for pricing
|
Hot Product
Intel I210T1BLK network card Internal...
Login for pricing
|
Bestseller
Intel EXPI9301CTBLK network card Inter...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethern...
Login for pricing
|
Popular
TP-Link Archer T4U WLAN 867 Mbit/s
Login for pricing
|
StarTech.com 3-Port Portable USB 3.0 H...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EW-7822UAD
|
I210T1BLK
|
EXPI9301CTBLK
|
USB31000SPTB
|
ARCHER T4U
|
ST3300GU3B
|
| Manufacturer |
Edimax
|
Intel
|
Intel
|
StarTech.com
|
TP-LINK
|
StarTech.com
|
| Interface |
WLAN
|
Ethernet
|
N/A
|
Ethernet
|
WLAN
|
N/A
|
| Internal |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
N/A
|
| Host interface |
USB
|
PCI Express
|
PCI Express
|
USB
|
USB
|
N/A
|





