We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
DYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker | Labelling Machine Kit Case | Time-Saving Hot KeysPrints FastDurable Label Maker For Job Sites and Heavy-Duty Labelling Jobs (EU Type C Plug)
SKU
S0841400
In Stock
DYMO Rhino 5200 Industrial Label Maker | Labelling Machine Kit Case | Time-Saving Hot KeysPrints FastDurable Label Maker For Job Sites and Heavy-Duty Labelling Jobs (EU Type C Plug)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Meets key ANSI and TIA/EIA-606-B industry labelling standards
- One-touch hot keys to automatically size, space and format label text for electrical and patch panels, terminal and 110 blocks, wire and cable flags, horizontal and vertical wraps, vertical and fixed-length applications
- Print code 39 and code 128 barcodes on 19 mm wide labels - ideal for asset management; Reach and RoHS Compliant
- Uses Dymo Industrial labels with chemical-heat-and UV-resistant materials, also prints heat-shrink tubes and non-adhesive labels
- On-screen Smart Alerts prevent mistakes, wasted time and wasted labels Store up to 100 of the labels you use most with last-label memory
- Integrated rubber bumper for slip-resistant grip, protection against damage form falls or impact
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Printing | |
| Colour | No |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print technology | Thermal transfer |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Memory | |
| Memory capacity | 100 characters |
| Paper handling | |
| Supported paper width | 6, 9, 12, 19 mm |
| Maximum label width | 1.9 cm |
| Ports & interfaces | |
| PC connected | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Performance | |
| Number of symbols | 100 |
| Built-in barcodes | Code 39 |
| Design | |
| Product colour | Black, Yellow |
| Keyboard layout | ABC |
| Power | |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Auto power off | Yes |
| Technical details | |
| Windows operating systems supported | No |
| Mac operating systems supported | No |
| Product colour | Black, Yellow |
| Built-in barcodes | Code 39 |
| Maximum label width | 1.9 cm |
| Keyboard layout | ABC |
| Country of origin | China |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | No |
| Mac operating systems supported | No |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 330 mm |
| Width | 124 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 234 mm |
| Weight | 800 g |
| Package weight | 2.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 2.4 kg |
| Packaging content | |
| Cartridges quantity | 1 pc(s) |
| Carrying case | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Other features | |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Memory capacity | 100 characters |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.1 cm |
| Pallet gross weight | 160.9 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
You may also be interested in
| Product |
DYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker...
Login for pricing
|
Popular
DYMO RHINO 5200 Kit label printer Ther...
Login for pricing
|
Recommended
DYMO LabelManager â„¢ 420P ABC Kitcase
Login for pricing
|
Hot Product
Star Micronics TSP743U II label printe...
Login for pricing
|
Bestseller
Zebra ZD230 label printer Thermal tran...
Login for pricing
|
TSC TDP-225 label printer Direct therm...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0841400
|
S0841390
|
S0915480
|
39442511
|
ZD23042-30EC00EZ
|
99-039A001-0302
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Star Micronics
|
Zebra
|
TSC
|
| Colour |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Print technology |
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
N/A
|
Direct thermal
|
Thermal transfer
|
Direct thermal
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|





