We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
DYMO Omega Embossing Label Maker | Small Label Maker with Turn-Click Wheel and Ergonomic Design | For HomeDIY & Crafting (£/€ÄÖ & Ü)
SKU
2174601
In Stock
DYMO Omega Embossing Label Maker | Small Label Maker with Turn-Click Wheel and Ergonomic Design | For HomeDIY & Crafting (£/€ÄÖ & Ü)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- SIMPLE DESIGN: Lightweight, portable, handheld embossing label maker - no batteries required!
- INTUITIVE: Embossing label marker with turn-and-click system makes labelling simple
- CUSTOMISABLE TEXT: 49-character wheel includes text, numbers, and symbols
- VARIETY OF COLOURS: 9mm embossing labels available in several fun colours
- INCLUDES: DYMO Embosser Label Maker with 1 black label tape; Features the following regional characters: £/€, Ä, Ö and Ü
- USE WITH AUTHENTIC DYMO® LABELS: For best performance, use with DYMO® Embossing Labels; FEATURING FSC-CERTIFIED PACKAGING: Label packaging is FSC-certified and made from up to 70% recycled materials
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum print height | 3.7 mm |
| Printing | |
| Maximum print height | 3.7 mm |
| Print technology | Direct thermal |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Memory | |
| Memory capacity | 49 characters |
| Paper handling | |
| Maximum label width | 9 mm |
| Ports & interfaces | |
| PC connected | No |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| USB port | No |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Label type | PVC |
| Maximum label width | 9 mm |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Inner carton | |
| Quantity inner carton | 6 pc(s) |
| Net weight inner carton | 1.206 kg |
| Gross weight inner carton | 1.392 kg |
| Outer carton | |
| Quantity outer carton | 12 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 2.412 kg |
| Gross weight of outer carton | 3.518 kg |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 88 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 202 mm |
| Width | 170.2 mm |
| Depth | 144.7 mm |
| Height | 271.1 mm |
| Weight | 155 g |
| Package type | Blister |
| Package weight | 201 g |
| Packaging data | |
| Package width | 88 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 202 mm |
| Package type | Blister |
| Package weight | 201 g |
| Package volume | 2.844 L |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Package volume | 2.844 L |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Label type | PVC |
| Quantity outer carton | 12 pc(s) |
| Quantity inner carton | 6 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 2.412 kg |
| Net weight inner carton | 1.206 kg |
| Memory capacity | 49 characters |
| Gross weight of outer carton | 3.518 kg |
| Gross weight inner carton | 1.392 kg |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 99 cm |
| Pallet gross weight | 117 kg |
| Master (outer) case width | 408 mm |
| Master (outer) case length | 425 mm |
| Master (outer) case height | 212 mm |
| Shipping (inner) case width | 20.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 40.8 cm |
| Shipping (inner) case height | 17.9 cm |
| Master (outer) case volume | 36761 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
You may also be interested in
| Product |
DYMO Omega Embossing Label Maker | Sma...
Login for pricing
|
DYMO LetraTag 100H label printer Direc...
Login for pricing
|
Brother PT-H110 label printer Thermal...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|
| SKU |
2174601
|
2174576
|
PTH110TA1
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
Brother
|
| Print technology |
Direct thermal
|
Direct thermal
|
Thermal transfer
|


