We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
DYMO LabelWriter ® ™ 550
SKU
2112722
In Stock
DYMO® LabelWriter™ 550
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- AUTOMATIC LABEL RECOGNITION: Label printer lets you see the size, type and number of remaining labels at a glance
- ELIMINATE WASTE AND HASSLE OF SHEET LABELS: Print precise label quantities with ease
- NEVER BUY INK AGAIN: Direct thermal label printer, no expensive ink or toner required
- PRINT FAST: Up to 20% faster than the LabelWriter 450 — prints up to 62* labels per minute*
- ONLY WORKS WITH AUTHENTIC DYMO LABELS: Uses only high-quality, BPA-free DYMO Authentic LabelWriter labels; paper labels are made from FSC® certified material
- FREE DYMO CONNECT FOR DESKTOP SOFTWARE: Create and customise 60+ label types through USB connectivity
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| Printing | |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Display | |
| Display | No |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Certification | CE/GS/FCC ID/IC/RCM |
| Design | |
| Display | No |
| Product colour | Black, Grey |
| Built-in display | No |
| Certification | CE/GS/FCC ID/IC/RCM |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 1.75 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Grey |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE/GS/FCC ID/IC/RCM |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -18 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 4 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 127 mm |
| Depth | 187 mm |
| Height | 136 mm |
| Weight | 640 g |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
You may also be interested in
| Product |
DYMO LabelWriter ® ™ 550
Login for pricing
|
Popular
DYMO RHINO 4200 Kit label printer QWERTY
Login for pricing
|
DYMO LabelManager ™ 280 QWERTY Kitcase
Login for pricing
|
Bestseller
Zebra ZD220 label printer Direct therm...
Login for pricing
|
Recommended
DYMO LabelWriter 5XL label printer Dir...
Login for pricing
|
Hot Product
DYMO LabelWriter ® ™ 550 Turbo UK/HK
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2112722
|
1852992
|
2091152
|
ZD22042-D0EG00EZ
|
2112724
|
2112727
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Zebra
|
DYMO
|
DYMO
|
| Colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Print technology |
Direct thermal
|
N/A
|
Thermal transfer
|
Direct thermal
|
Direct thermal
|
Direct thermal
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|





