We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
DYMO IND Flexible Nylon - 12mm x 3,5m BW
SKU
18488
In Stock
Industrial Flexible Nylon Labels
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Tear-proof industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more, so labels won’t curl or fall off
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Thermal transfer printing technology – label text won’t smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Availablevariety of label widths and a broad color assortment that meets key OSHA, ANSI and ISO standards
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Rhino |
| Package type | Box |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Rhino IND |
| Technical details | |
| Tape length | 3.5 m |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 3.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
DYMO IND Flexible Nylon - 12mm x 3,5m BW
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 45019/S0720590 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 45015/S0720550 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
18488
|
STE161
|
S0720930
|
S0720590
|
S0720550
|
S0720580
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
N/A
|
Black on white
|
Black on green
|
Red on white
|
Black on yellow
|





