We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
Dymo 45013/S0720530 DirectLabel-etikettes black on white 12mm x 7m for Dymo D1 6-12mm/19mm/24mm/9-12mm/9-19mm
SKU
S0720530
In Stock
D1 - Standard Labels - Black on White - 12mm x 7m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Authentic DYMO D1 label tape makes labelling nearly everything in the office or home easy
- Thermal transfer printing process eliminates ink and toner
- Split-back “Easy Peel” for trouble-free application
- Adheres to most clean, flat surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass and removes without residue
- Designed for LabelManager and MobileLabeler Label Makers; Authentic DYMO Labels; Made in Belgium
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -18 - 90 °C |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LabelManager, LabelWriter 450 DUO |
| Technical details | |
| Tape length | 7 m |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 7 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Dymo 45013/S0720530 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 45019/S0720590 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 45015/S0720550 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0720530
|
STE161
|
S0720930
|
S0720590
|
S0720550
|
S0720580
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
N/A
|
Black on white
|
Black on green
|
Red on white
|
Black on yellow
|





