We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
DYMO 2122967 - RHINO(TM) 6000+ ABC CASE UK
SKU
2122967
In Stock
Rhino™ 6000+ - Feature-packed Industrial Labeler with PC Connection
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Industrial label maker built for quick labeling on the jobsite
- Create labels including barcodes and complex label layouts from DYMO® IDTM software* on PC, and print with RhinoTM 6000+ for easy editing
- Meets key ANSI and TIA/EIA-606-B industry labeling standards
- Exclusive, one-touch “Hot Keys” automatically size, space, and format label text
- Includes hard carry case, 1 vinyl tape cassette, 1 flexible nylon tape cassette, and rechargeable lithium ion battery
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum printing width | 2.4 cm |
| Printing | |
| Colour | No |
| Print speed | 10.16 mm/sec |
| Maximum printing width | 2.4 cm |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | No |
| Performance | |
|---|---|
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape cutting | Manual |
| Design | |
| Product colour | Black, Yellow |
| Keyboard layout | ABC |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Yellow |
| Tape cutting | Manual |
| Keyboard layout | ABC |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 102 mm |
| Depth | 349 mm |
| Height | 450 mm |
| Weight | 690 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
DYMO 2122967 - RHINO(TM) 6000+ ABC CAS...
Login for pricing
|
New
Star Micronics TSP743U II label printe...
Login for pricing
|
Popular
Zebra ZD230 label printer Thermal tran...
Login for pricing
|
TSC TDP-225 label printer Direct therm...
Login for pricing
|
Bestseller
Zebra ZD421 label printer Direct therm...
Login for pricing
|
Hot Product
Zebra ZD421 label printer Thermal tran...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2122967
|
39442511
|
ZD23042-30EC00EZ
|
99-039A001-0302
|
ZD4A042-D0EM00EZ
|
ZD4A042-30EM00EZ
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Star Micronics
|
Zebra
|
TSC
|
Zebra
|
Zebra
|
| Colour |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Print technology |
Direct thermal / thermal transfer
|
Direct thermal
|
Thermal transfer
|
Direct thermal
|
Direct thermal
|
Thermal transfer
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|





