We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
Dymo 1978364 DirectLabel-etikettes black on white Vinyl 12mm x 5,5mm for Dymo D1 6-12mm/19mm/24mm/9-12mm/9-19mm
SKU
1978364
In Stock
D1 - Durable Labels - Black on White - 12mm x 5.5m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Tough labels last longer than a standard label – perfect for kitchens, utility closets, garages and more
- Industrial-strength adhesive sticks to a wide variety of surfaces
- Water-resistant label tape withstands humidity, freezing, household cleaners, heat and UV light
- Scratch-, abrasion- and tear-resistant construction ensures text stays legible
- Black print on white adhesive labels; compatible with DYMO LabelManager 160, 210D, 280, 360D, 420P and Plug N Play label makers
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | LabelManager |
| Technical details | |
| Tape length | 5.5 m |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Dymo 1978364 DirectLabel-etikettes bla...
Login for pricing
|
Hot Product
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 45019/S0720590 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Popular
Dymo 45015/S0720550 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1978364
|
STE161
|
S0720930
|
S0720590
|
S0720550
|
S0720580
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
N/A
|
Black on white
|
Black on green
|
Red on white
|
Black on yellow
|





