We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
Dymo 18769/S0718850 DirectLabel-etikettes Iron-on 12mm x 2m for Dymo LetraTag
SKU
S0718850
In Stock
LT Fabric Iron-On, 12 mm x 2 m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Iron-on fabric labels Help you easily identify personal items at school, camp and more
- Adheres to a wide variety of fabrics and textures, including clothing, towels and backpacks
- Bold black-on-white printing for enhanced visual impact; Split back for easy peel
- Machine-washable labels for use on clothing and fabrics
- Developed specifically for DYMO LetraTag label makers; Packaged in easy-to-load cassettes
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Blister |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LetraTag 100T, LetraTag 100H |
| Technical details | |
| Tape length | 2 m |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 2 m |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Dymo 18769/S0718850 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 45019/S0720590 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Popular
Dymo 91202/S0721620 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 40910/S0720670 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0718850
|
S0720590
|
S0721620
|
S0720580
|
S0720670
|
S0718040
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
Black on green
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
Black on transparent
|
Black on white
|





