We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
Dymo 1805443/S0718340 Heat Shrink Tubes black on white 24mm x 1,5m for Dymo Rhino 6-24mm
SKU
1805443
In Stock
DYMO Rhino Industrial Heat-Shrink Cable Label Tubes | 24 mm x 1.5 m | Black Print on White | Self-Adhesive | for Rhino Label Makers
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Flame retardant, smudge-resistant solution for wire and cable marking
- 3:1 shrink ratio for a secure fit
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- Easy-to-peel split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO Rhino Printers
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Temperature range (T-T) | -55 - 135 °C |
| Compliance industry standards | UL 224, MIL-STD-202G, MIL-81531, SAE-DTL 23053/5 (1, 3) |
| Brand compatibility | Rhino |
| Package type | Box |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolour |
| Technical details | |
| Tape length | 1.5 m |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 1.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Dymo 1805443/S0718340 Heat Shrink Tube...
Login for pricing
|
DYMO IND Heat-Shrink Tube Labels - 24m...
Login for pricing
|
Bestseller
Brother DK-22212 DirectLabel Etikettes...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 1868810 Shrink tubing black on wh...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 18058/S0718340 Heat Shrink Tubes...
Login for pricing
|
Popular
Brother DK-22606 DirectLabel Etikettes...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1805443
|
1805444
|
DK22212
|
1868810
|
18058
|
DK22606
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
Brother
|
| Label colour |
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|





