We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
Dymo 1805430 Ribbon Vinyl black on white 24mmx5,5m for Dymo Rhino 6-24mm
SKU
1805430
In Stock
DYMO Rhino Industrial Vinyl Labels | 24 mm x 5.5m | Black Print on White | Self-Adhesive | for DYMO LabelManager & Rhino Label Makers
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more, so labels won’t curl or fall off
- Available in a range of UL recognised materials for virtually every industrial labelling application; heat-shrink tubes tested to SAE, ASTM, and military specifications
- Thermal transfer printing technology – label text won’t smudge, smear or fade
- Choose from 6mm, 9mm, 12mm, 19mm, and 24mm label widths to fit everything from patch panels and cables to bins, beams and more
- Easy-to-peel split back design makes applying labels quick and easy
- Designed for DYMO LabelManager and Rhino Label Makers; labels made in Belgium
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Vinyl |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 5.5 m |
| Material | Vinyl |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
You may also be interested in
| Product |
Dymo 1805430 Ribbon Vinyl black on whi...
Login for pricing
|
Hot Product
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 45015/S0720550 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 45808/S0720880 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Popular
Dymo 53710/S0720920 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1805430
|
STE161
|
S0720930
|
S0720550
|
S0720880
|
S0720920
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
N/A
|
Black on white
|
Red on white
|
Black on yellow
|
Black on transparent
|





