We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
Dymo 18054/S0718290 Heat Shrink Tubes black / yellow 9mm x1,5m for Dymo Rhino 6-12mm/19mm/24mm
SKU
18054
In Stock
IND Heat-Shrink Tube Labels, 9mm x 1.5m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Heat shrink tubing is a non adhesive yet permanent polyolefin solution simultaneously to identify and protect your wiring and cables.
- Used for cable and wiring
- Flame retardent and 3:1 shrink ratio
- Meets MIL-M-8153, MIL-STD-202G, SAE DTL-23053/5 and UL recognised as a component to UL 224
- Designed for DYMO Rhino Label Makers
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Temperature range (T-T) | -55 - 135 °C |
| Compliance industry standards | UL 224, MIL-STD-202G, MIL-81531, SAE-DTL 23053/5 (1, 3) |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 1.5 m |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 9 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 9 mm |
| Tape length | 1.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Dymo 18054/S0718290 Heat Shrink Tubes...
Login for pricing
|
Popular
Dymo 53710/S0720920 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 18056/S0718310 Heat Shrink Tubes...
Login for pricing
|
Dymo 18491/S0718090 Ribbon Nylon flexi...
Login for pricing
|
Hot Product
Brother TZE-S261 DirectLabel black on...
Login for pricing
|
DYMO IND Heat-Shrink Tube Labels - 24m...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
18054
|
S0720920
|
18056
|
18491
|
TZES261
|
1805444
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on yellow
|
Black on transparent
|
Black on yellow
|
Black on yellow
|
N/A
|
Black on yellow
|





