We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO
Dymo 1734523/S0773830 Ribbon Polyester permanent black on white 24mm x 5,5m for Dymo Rhino 6-24mm
SKU
1734523
In Stock
DYMO Rhino Industrial Permanent Polyester Labels | 24 mm x 5.5 m | Black Print on White | Self-Adhesive | for LabelManager & Rhino Label Makers
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 150 °C |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 5.5 m |
| Material | Polyester |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Dymo 1734523/S0773830 Ribbon Polyester...
Login for pricing
|
Hot Product
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
Login for pricing
|
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 53710/S0720920 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 18056/S0718310 Heat Shrink Tubes...
Login for pricing
|
Bestseller
DYMO IND Flexible Nylon
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1734523
|
STE161
|
S0720930
|
S0720920
|
18056
|
18489
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
N/A
|
Black on white
|
Black on transparent
|
Black on yellow
|
Black on white
|





