We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Dji
DJI Osmo Action 5 Pro Adventure Combo action sports camera 40 MP 4K Ultra HD CMOS 25.4 / 1.3 mm (1 / 1.3") Wi-Fi 701 g
SKU
CP.OS.00000350.03
In Stock
1/1.3-inch CMOS, 1.46-inch 331 ppi 342×342, microSD, 1950 mAh, 70.5×44.2×32.8 mm, 146 g
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Video | |
|---|---|
| HD type | 4K Ultra HD |
| Video recording | Yes |
| Maximum video resolution | 3840 x 2880 pixels |
| Video resolutions | 1920 x 1080,2688 x 1512,2688 x 2016,3840 x 2160 |
| Video formats supported | HEVC, MP4 |
| Supported video modes | 1080p |
| Maximum frame rate | 120 fps |
| Bitrate at maximum video resolution | 100 Mbit/s |
| Aspect ratio | 4:3, 9:16, 16:9 |
| Time lapse mode | Yes |
| Picture quality | |
| Sensor type | CMOS |
| Image formats supported | JPEG, Raw |
| Total megapixels | 40 MP |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.3 mm (1 / 1.3") |
| Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Lens system | |
| Field of view (FOV) angle | 155° |
| Digital zoom | 2x |
| F-number (relative aperture) | 2.8 |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Total megapixels | 40 MP |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.3 mm (1 / 1.3") |
| Focusing | |
| Minimum focusing distance | 0.35 mm |
| Still image | |
| Image formats supported | JPEG, Raw |
| Audio | |
| Audio recording formats | AAC |
| Built-in microphone | Yes |
| Storage | |
| Storage media | Internal memory + Memory card |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 1 TB |
| Internal memory | 64 GB |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Frequency band | 5.725 - 5.850 GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Charging connector | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Wi-Fi | Yes |
| Features | |
| Shutter speed (photo) | 1/8000 - 30 s |
| Charging connector | Yes |
| Video recording | Yes |
| Storage media | Internal memory + Memory card |
| Country of origin | China |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Audio recording formats | AAC |
| Touchscreen | Yes |
| Product colour | Black |
| F-number (relative aperture) | 2.8 |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Waterproof up to | 20 m |
| Protection features | Waterproof |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 8525890000 |
| Power | |
| Battery capacity | 1950 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 4 h |
| Battery voltage | 3.87 V |
| Battery capacity | 7.5 Wh |
| Battery operated | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Waterproof up to | 20 m |
| Protection features | Waterproof |
| Technical details | |
| Charging connector | Yes |
| Video recording | Yes |
| Country of origin | China |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Audio recording formats | AAC |
| Touchscreen | Yes |
| Shutter speed (photo) | 1/8000 - 30 s |
| Product colour | Black |
| F-number (relative aperture) | 2.8 |
| Battery | |
| Battery capacity | 1950 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 4 h |
| Battery voltage | 3.87 V |
| Battery capacity | 7.5 Wh |
| Rechargeable battery | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 40 mm |
| Depth | 114 mm |
| Height | 231.5 mm |
| Weight | 701 g |
| Packaging data | |
| Package width | 290 mm |
| Package height | 285 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package weight | 13.1 kg |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Lens protector | Yes |
| Battery included | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Lens cover included | Yes |
| Rope included | Yes |
| Packaging content | Osmo Action 5 Pro 3 Osmo Action Extreme Battery Plus (1950 mAh) Osmo Action Horizontal-Vertical Protective Frame Osmo Action Quick-Release Adapter Mount Osmo Action Quick-Release Adapter Mount (Mini) Osmo Action Curved Adhesive Base 2 Osmo Locking Screw Type-C to Type-C PD Cable Osmo Action Multifunctional Battery Case Osmo 1.5m Extension Rod Osmo Action 5 Pro Rubber Lens Protector Osmo Action 5 Pro Glass Lens Cover Osmo Action Anti-Slip Pad DJI Logo Sticker Quick Start Guide Disclaimer Warranty Card |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8525890000 |
You may also be interested in
| Product |
DJI Osmo Action 5 Pro Adventure Combo...
Login for pricing
|
GoPro HERO12 Black
Login for pricing
|
GoPro HERO13 Black Accessory Bundle
Login for pricing
|
|---|---|---|---|
| SKU |
CP.OS.00000350.03
|
CHDHX-121-RW
|
CHDRB-131-RW
|
| Manufacturer |
Dji
|
GoPro
|
GoPro
|
| Sensor type |
CMOS
|
CMOS
|
CMOS
|
| Built-in display |
Y
|
Y
|
Y
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
5K Ultra HD
|
5.3K Ultra HD
|


