We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus
Digitus Shelf for fixed installation in 483 mm (19") cabinets
SKU
DN-19 TRAY-1-SW
In Stock
1U fixed shelf for racks from 400 mm depth 45x482x250 mm, up to 15 kg, black (RAL 9005)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Fixed installation
- Sturdy, perforated metal sheet
- incl. mounting material
- 2-point mounting (front 19" profile rails)
- Width x depth of shelf inside: 441x250mm
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Country of origin | Turkey |
| Weight & dimensions | |
| Package volume | 6500 cm³ |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package weight | 1.27 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Packaging data | |
| Package volume | 6500 cm³ |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package weight | 1.27 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Dimensions (WxDxH) | 483 x 250 x 44 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| UK Trade Tariff code | 94039910 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 483 x 250 x 44 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Digitus Shelf for fixed installation i...
Login for pricing
|
Intellinet 19" Cable Entry Panel,...
Login for pricing
|
StarTech.com M6 x 12mm - Screws and Ca...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 1U 19in Metal Rackmount C...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 1U Server Rack Shelf - Un...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 1U Server Rack Shelf - Un...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DN-19 TRAY-1-SW
|
712774
|
CABSCREWM6B
|
CABLMANAGER2
|
CABSHELF116V
|
CABSHELFV1U
|
| Manufacturer |
Digitus
|
Intellinet
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Cable management panel
|
Rack shelf
|
Rack shelf
|





