DICOTA D32078-RPET laptop case 31.8 cm (12.5") Sleeve case Black
SKU
D32078-RPET
In Stock
Sleeve ONE 12-12.5", Black
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Main material made of recycled PET
- The elastic material adapts perfectly to the laptop
- High quality metal zipper
- Offers reliable protection against scratches and small damages
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 31.8 cm (12.5") |
| Width | 320 mm |
| Weight | 110 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 315 x 30 x 215 mm |
| Height | 225 mm |
| Depth | 25 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Fabric, Jersey, Polyethylene terephthalate (PET) |
| Brand compatibility | Universal |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Gender | Unisex |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Gender | Unisex |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Packaging content | |
| Packaging data | |
You may also be interested in
| Product |
DICOTA D32078-RPET laptop case 31.8 cm...
Login for pricing
Bestseller
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15....
Login for pricing
Hot Product
Manhattan London Laptop Bag 15.6"...
Recommended
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B...
Popular
Manhattan Knappack Backpack 15.6"...
Techair TANZ0102V5 12-14.1" Class...
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32078-RPET
TAR300
438889
CN415EU
439831
TANZ0102V5
| Manufacturer |
Dicota
Targus
Manhattan
Targus
Manhattan
Techair
| Material |
N/A
Polyester
Polyester
N/A
| Maximum screen size |
12" to 13"
15" to 16"
15" to 16"
15" to 16"
15" to 16"
14" to 15"