DELL-MDS19
In Stock
Pro Dual Monitor Stand - MDS19
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
Mounting
Minimum screen size48.3 cm (19")
Number of displays supported2
Mounting typeDesk
Maximum VESA mount100 x 100 mm
Maximum weight capacity6 kg
Maximum screen size68.6 cm (27")
Ergonomics
Height adjustmentYes
Adjustable shelvesYes
Pivot angle-90 - 90°
Swivel angle range-10 - 15°
Tilt angle range-5 - 24°
Design
Product colourAluminium, Black
Adjustable shelvesYes
Technical details
Mounting typeDesk
AdjustableYes
Product colourAluminium, Black
Weight & dimensions
Width577 mm
Depth249 mm
Weight8.38 kg
Package typeBox
Packaging data
Package typeBox
Other features
Lift130 cm
Depth (max)24.9 cm
AdjustableYes
Logistics data
Harmonized System (HS) code85299097
You may also be interested in
Compare Products
Product DELL Pro Dual Monitor Stand - MDS19
Bestseller
DELL Pro Dual Monitor Stand - MDS19 Login for pricing
Manhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, For screens 37" to 65", VESA compatability: all between 200x200 to 600x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 40kg, Black, LFD, Bracket, Lifetime Wa