We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL
DELL AC774048 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5
SKU
AC774048
In Stock
16 GB - 1Rx8 DDR5 SODIMM 5600 MT/s
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Design | |
| Compatible products | Alienware M16 (AMD) Alienware M16 R1 (Intel) Alienware M18 (AMD) Alienware M18 R1 (Intel) G5 15 (5535) Inspiron 16 7000 (7630) Latitude 5440 Latitude 5540 Precision 3480 Precision 3580 Precision 3581 Precision 7680 Precision 7780 |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Compatible products | Alienware M16 (AMD) Alienware M16 R1 (Intel) Alienware M18 (AMD) Alienware M18 R1 (Intel) G5 15 (5535) Inspiron 16 7000 (7630) Latitude 5440 Latitude 5540 Precision 3480 Precision 3580 Precision 3581 Precision 7680 Precision 7780 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
DELL AC774048 memory module 16 GB 1 x...
Login for pricing
|
Hot Product
G.Skill Ripjaws V F4-3200C16D-32GVK me...
Login for pricing
|
New
HP 16GB DDR5 (1x16GB) 4800 SODIMM NECC...
Login for pricing
|
Popular
HPE 815098-B21 memory module 16 GB 1 x...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 850880-001 memory module 16 GB 1 x...
Login for pricing
|
HPE 850880-001 (Miimum Order Quantity...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AC774048
|
F4-3200C16D-32GVK
|
4M9Y5AA
|
815098-B21
|
850880-001
|
850880-001-MOQ-30
|
| Manufacturer |
DELL
|
G.Skill
|
HP
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Memory form factor |
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
PC
|
Server
|
N/A
|
Server
|
| Internal memory |
16GB
|
N/A
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|





