We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CyberPower
CyberPower UT1050EIG uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.05 kVA 630 W 6 AC outlet(s)
SKU
UT1050EIG
In Stock
VRLA, IEC C13 x 6, VA 1050, Watts 630, Vac 230 +/- 10%, LED, USB, Ethernet
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Energy Saving Technology
- Automatic Voltage Regulation (AVR)
- Generator Compatible
- LED Status Indicator
| Power | |
|---|---|
| Output power | 630 W |
| Input operation voltage (min) | 165 V |
| Input operation voltage (max) | 290 V |
| Surge energy rating | 150 J |
| Maximum current | 4.56 A |
| Output power capacity | 1.05 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.2 m |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | IEC 320 |
| Power plug | C13 coupler |
| Serial ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Performance | |
| Audible alarm modes | Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 4 ms |
| LED indicators | Power |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Power protection features | Overload |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm modes | Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 4 ms |
| Output power | 630 W |
| Input operation voltage (min) | 165 V |
| Input operation voltage (max) | 290 V |
| Surge energy rating | 150 J |
| Maximum current | 4.56 A |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Power protection features | Overload |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.05 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 6 h |
| Typical backup time at half load | 43 min |
| Typical backup time at full load | 14 min |
| Design | |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Housing material | Plastic |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | Input power cable |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 119 mm |
| Package depth | 347 mm |
| Package height | 291 mm |
| Weight | 6.9 kg |
| Width | 95 mm |
| Package weight | 7.22 kg |
| Height | 220 mm |
| Depth | 307 mm |
| Packaging data | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | Input power cable |
| Package width | 119 mm |
| Package depth | 347 mm |
| Package height | 291 mm |
| Package weight | 7.22 kg |
You may also be interested in
| Product |
CyberPower UT1050EIG uninterruptible p...
Login for pricing
|
Popular
APC Back-UPS, 500VA/300W, Tower, 230V,...
Login for pricing
|
Recommended
APC Back-UPS, 350VA/210W, Tower, 230V,...
Login for pricing
|
Bestseller
Riello iDialog uninterruptible power s...
Login for pricing
|
New
Riello iPlug IPG 800 uninterruptible p...
Login for pricing
|
Hot Product
Riello IPG 600 uninterruptible power s...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UT1050EIG
|
BK500EI
|
BK350EI
|
IDG 800
|
IPG-800-UK
|
IPG-600-UK
|
| Manufacturer |
CyberPower
|
APC
|
APC
|
Riello
|
Riello
|
Riello
|
| Form factor |
Tower
|
Tower
|
Tower
|
Compact
|
Compact
|
Compact
|
| Output power capacity |
600VA to 1200VA
|
300VA to 600VA
|
300VA to 600VA
|
600VA to 1200VA
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Beige
|
Beige
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Output power |
500W to 1000W
|
150W to 300W
|
150W to 300W
|
300W to 500W
|
300W to 500W
|
300W to 500W
|
| UPS topology |
Line-interactive
|
Standby (Offline)
|
Standby (Offline)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





