We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Crucial
Crucial CT2K16G48C40U5 memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 4800 MHz
SKU
CT2K16G48C40U5
In Stock
32GB Kit (2 x 16GB), DDR5-4800, UDIMM, CAS latency 40, 1.1V
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 40 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
|---|---|
| On-Die ECC | Yes |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 40 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Crucial CT2K16G48C40U5 memory module 3...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE P00924-B21 memory module 32 GB 1 x...
Login for pricing
|
G.Skill Flare X5 F5-6000J3238F16GX2-FX...
Login for pricing
|
Recommended
Crucial CT32G48C40U5 memory module 32...
Login for pricing
|
New
HP 16GB DDR5 5600 SODIMM Memory
Login for pricing
|
Popular
HPE 64GB (1x64GB) Quad Rank x4 DDR4-26...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CT2K16G48C40U5
|
P00924-B21
|
F5-6000J3238F16GX2-FX5
|
CT32G48C40U5
|
AL0M6AA
|
815101-B21
|
| Manufacturer |
Crucial
|
HPE
|
G.Skill
|
Crucial
|
HP
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
RDIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
PC/server
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
64GB
|
| Memory layout (modules x size) |
2 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 64 GB
|





