CoreParts MS2TBE3.5USB/3.0 external hard drive 2 TB 7200 RPM 3.5" Black
SKU
MS2TBE3.5USB/3.0
In Stock
2TB USB3.0 3,5" 7200rpm MS1TE3.5USB, 1000 GB, 3.5", 7200 RPM, Black
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • High Quality
  • Tested and certified
  • Matching Performance
  • Reliable with 24 month Warranty
Performance
Connectivity technologyWired
Hard drive
HDD size3.5"
HDD speed7200 RPM
HDD capacity2 TB
TypeHDD
Ports & interfaces
Maximum data transfer rate480 Mbit/s
Features
Product colourBlack
Fingerprint readerNo
Security
Fingerprint readerNo
Design
Product colourBlack
Power
Bus poweredNo
Weight & dimensions
Weight900 g
Width160 mm
Depth28 mm
Height110 mm
Package depth28 mm
Package width160 mm
Package height110 mm
Package weight1 kg
Packaging data
Package depth28 mm
Package width160 mm
Package height110 mm
Package weight1 kg
Technical details
Connectivity technologyWired
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product CoreParts MS2TBE3.5USB/3.0 external hard drive 2 TB 7200 RPM 3.5" Black CoreParts MS2TBE3.5USB/3.0 external ha... Login for pricing
Western Digital Elements Portable external hard drive 1 TB 2.5" Micro-USB B 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
Bestseller
Western Digital Elements Portable exte... Login for pricing
Western Digital Elements Portable external hard drive 4 TB 2.5" USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black Western Digital Elements Portable exte... Login for pricing