CoreParts CP-SSD-3.5-TLC-512 internal solid state drive 3.5" 512 GB Serial ATA III
SKU
CP-SSD-3.5-TLC-512
In Stock
512 GB 3.5" TLC SSD, SATAIII SMI2258XT R/W 550mb/s CP-SSD-3.5-TLC-512, 512 GB, 3.5", 550 MB/s - Bulk Packaging (Plastic bag)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 550 MB/s |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/notebook |
| SSD capacity | 512 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Design | |
| SSD form factor | 3.5" |
| Features | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | 3.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Technical details | |
| SSD form factor | 3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 300 g |
| Width | 120 mm |
| Weight | 200 g |
| Height | 100 mm |
| Depth | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 300 g |
| Logistics data | |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts CP-SSD-3.5-TLC-512 internal...
Login for pricing
Popular
Intel Consumer SSDPEKNW010T8X1 interna...
Login for pricing
New
Samsung PM991 M.2 1 TB PCI Express 3.0...
Bestseller
Crucial BX500 2.5" 1 TB Serial AT...
Hot Product
Crucial BX500 2.5" 2 TB Serial AT...