Capture CA-MT-11010B handheld mobile computer 14 cm (5.5") 1440 x 720 pixels Touchscreen 278 g Black
SKU
CA-MT-11010B
In Stock
Eagle Mobile Terminal (4G+WIFI+BT+GPS+Camera+1D/2D scanner)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 1.8 m Drop protection
- 2.4 m Drop protection with Rubber boot (CA-MTAC-RRHP) sold separately
- 2 Microphones, 1 for noise reduction
- 18W EU Charging adapter included
- Please Notice: UK Charging Adapter (CA-MTAC-18W-UK) is not included
| Display | |
|---|---|
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1440 x 720 pixels |
| Display diagonal | 14 cm (5.5") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass 3 |
| Memory | |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| ROM capacity | 32 MB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| RAM capacity | 3 GB |
| Processor | |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Built-in processor | Yes |
| Network | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Security algorithms | WEP |
| Operating frequency | 13.56 MHz |
| Data network | 4G |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Camera | |
| Video recording | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Built-in flash | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Voice recording | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB 3.1, USB, Type-C |
| Performance | |
| RFID reader | No |
| Barcode reader | Yes |
| Drop proof | Yes |
| Drop proof | 180 cm |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Product colour | Black |
| Sensors | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Pressure sensor | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Android 11 |
| Power | |
| Battery capacity | 4420 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 278 g |
| Package width | 197 mm |
| Package weight | 609 g |
| Package height | 76 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 197 mm |
| Package weight | 609 g |
| Package height | 76 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |