PDU8H16A
In Stock
8 Way Horizontal UK + 16 Amp 3m Feed
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • 8 UK Sockets
  • 16 Amp Commando Feed
  • 3m Lead
  • Horizontal Mounting
  • 1u
Design
On/off switchYes
TypeSingle-phase
PDU typesBasic
MountingHorizontal
Product colourBlack
Rack capacity1U
Ports & interfaces
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesType G
Power plugIEC 60309
Features
Cable length3 m
Ergonomics
Cable length3 m
Power
Maximum power3250 W
Nominal input voltage250 V
Maximum current16 A
AC input frequency50 - 60 Hz
You may also be interested in
Compare Products
Product Cablenet 8 Way UK Horizontal 1u PDU with 16Amp Commando 3m Feed Cablenet 8 Way UK Horizontal 1u PDU wi... Login for pricing