RXV200-B40
In Stock
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Fully controllable by the RX-PAD center-of-room intelligent touch controller
- RXVCam50M provides a superb video quality (HD 4K video at 30fps)
- Excellent sound quality in larger rooms leveraging Dolby technology
- 10x digital zoom for focusing and zooming in on distant users and objects
- RX40 AudioBar with satellite speakers provides superior call quality in large meeting rooms
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Number of persons | 16 person(s) |
| Product colour | Black |
| PTZ control | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| PTZ control | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Number of cameras | 1 |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Megapixel (approx.) | 8.28 MP |
| Digital zoom | 10x |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Microphone pick-up range | 8 m |
| Frequency range | 250 - 20000 Hz |
| Speaker power | 40 W |
| Noise reduction | Yes |
| Echo cancellation | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 1 |
| Interface module | |
| Interface module HDMI ports quantity | 3 |
| Interface module HDMI input ports quantity | 1 |
| Interface module HDMI output ports quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | TCP/IP (IPv4) |
| Security algorithms | 256-bit AES, 802.1x RADIUS, SRTP, TLS |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Camera | |
| Sensor type | CCD |
| Image sensor size | 1/2.5" |
| Focal length range | 2.26 mm |
| Minimum illumination | 0.1 lx |
| Horizontal field of view | 100° |
| Digital zoom | 10x |
| 3D NR (Noise Reduction) | Yes |
| Vertical field of view | 64° |
| Diagonal field of view | 102° |
| Camera type | Single camera |
| Zoom capability | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 20.3 cm (8") |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Microphone | |
| Microphone frequency | 300 - 8000 Hz |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone colour | Black |
| Security | |
| Features | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Computer system | |
| Computer system type | mini PC |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Operating system installed | Android |
| Processor model | QCS8250 |
| Computer case | |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Power | |
| DC input voltage | 12 V |
| Current | 3 A |
| Power source type | DC |
| Weight & dimensions | |
| Speaker dimensions (WxDxH) | 800 x 90 x 56 mm |
| Camera dimensions (WxDxH) | 220 x 93.75 x 56.5 mm |
| Interface module dimensions (W x D x H) | 170 x 170 x 41.3 mm |