We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink WALL-MEDIUM-BULK100 monitor mount / stand 177.8 cm (70") Black
SKU
WALL-MEDIUM-BULK100
Out Of Stock - for any questions or recommendations for similar/alternative products, please contact us.
Basic Medium Wall Mount (100 pcs. BULK)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Compatible with VESA hole up to 400x400
- For most 32"-70" flat panel TVs
- Load 70kgs
- Fixed Curved & Flat Panel TV Wall Mount
- click-in spring lock with easily-release cord
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Accepts padlock | Yes |
| Display | |
| Mounting interface | VESA |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 450 mm |
| Depth | 87 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 1 kg |
| Package width | 450 mm |
| Package depth | 87 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 450 mm |
| Package depth | 87 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |