We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLUSBCPOWER control processor
SKU
VLUSBCPOWER
In Stock
USB-C Power Injector supports up to 140W Charging
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Supports USB PD 3.1 protocol
- Injects up to 140W charging for USB host.
- Max total cable length in + out = 7 meters
- Switchable power for USB-C out (15w)
- DP Alt mode w/ 4K@60Hz 4:4:4 video in and output
- Up to 10Gb USB 3.2 Gen2 data transfer rate
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| On/off switch | No |
| Rack mounting | No |
| Cooling type | Passive |
| Reset button | No |
| Built-in display | No |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | No |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 2 |
| USB port type | USB Type-C |
| IR connectivity | No |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 110 - 230 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 165 g |
| Packaging data | |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 200 g |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLUSBCPOWER control processor
Login for pricing
|
Vivolink VLHDMICTL1-MME control proces...
Login for pricing
|
|---|---|---|
| SKU |
VLUSBCPOWER
|
VLHDMICTL1-MME
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|

