We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLMW60120A TV mount/stand 2.29 m (90") Black
SKU
VLMW60120A
Out Of Stock - for any questions or recommendations for similar/alternative products, please contact us.
Pro Large Wall Mount w. Arm, Max 120 kg, Up to VESA 800x400
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Premium Aluminium wall mount for screen size 43” to 100”
- Matching up to VESA 800x400
- Max loading capacity: 120kgs
- Cable management
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.29 m (90") |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 10° |
| Swivel angle | 60° |
| Distance to the wall (min) | 6.9 cm |
| Distance to the wall (max) | 66.1 cm |
| Technical details | |
| Distance to the wall (min) | 6.9 cm |
| Distance to the wall (max) | 66.1 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Extended length | 66.1 cm |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 340 mm |
| Depth | 945 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 15.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 965 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 16.8 kg |
| Other features | |
| Extended length | 66.1 cm |
| Mounting type | Wall |
| Mounting interface | VESA |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
Vision VFM-F21 TV mount/stand 2.03 m (...
Login for pricing
|
Recommended
Neomounts WL40S-850BL18 TV mount wall...
Login for pricing
|
Bestseller
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
Popular
Multibrackets M Public Floorstand Basi...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
462334
|
VFM-F21
|
WL40S-850BL18
|
462327
|
7350073734627
|
| Manufacturer |
Manhattan
|
Vision
|
Neomounts
|
Manhattan
|
MULTIBRACKETS
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Mounting type |
Floor
|
Floor
|
Wall
|
Floor
|
Floor
|




