We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLMW3770 TV mount/stand 2.18 m (86") Black
SKU
VLMW3770
In Stock
Pro Medium Wall Mount, 50 kg, Up to VESA 600 x 400
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Fixed Curved & Flat Panel TV Wall Mount
- For most 37"-70" curved & flat panel TVs
- Load 50kgs
- click-in spring lock with easily-release cord
- Compatible with VESA hole up to 600x400
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | No |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 654 mm |
| Depth | 28 mm |
| Height | 435 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Depth (min) | 2.8 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 2.6 kg |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Vivolink VLMW3770 TV mount/stand 2.18...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com TV Wall Mount supports 60...
Login for pricing
|
StarTech.com Heavy Duty Commercial Gra...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
Neomounts WL30S-850BL16 TV mount wall...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW3770
|
FLATPNLWALL
|
FPWTLTB1
|
FPWFXB1
|
462068
|
WL30S-850BL16
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Neomounts
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Floor
|
Wall
|





