We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLMW-FLEXI-BASE monitor mount / stand Wall Black
SKU
VLMW-FLEXI-BASE
In Stock
Wall Base Stand for Vivolink FlexiLift
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Wall to floor support
- Easy Installation: Set up in just a few simple steps; no specialized tools required.
| Mounting | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 400 - 400 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1250 mm |
| Height | 1968 mm |
| Weight | 28.8 kg |
| Package width | 835 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 29.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 835 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 29.5 kg |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| VESA mount included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink VLMW-FLEXI-BASE monitor mount...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com Dual-Monitor Stand - Hori...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Desk-Mount Monitor Arm wi...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
StarTech.com Wall-Mount Monitor Arm -...
Login for pricing
|
StarTech.com Dual-Monitor Stand - Vert...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW-FLEXI-BASE
|
ARMBARDUO
|
ARMUNONB
|
461238
|
ARMPIVWALL
|
ARMBARDUOV
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Desk
|
Desk
|
Floor
|
Wall
|
Desk
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
2
|
1
|
1 to 2
|
1 to 2
|
2 to 3
|





