We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLHUB221 USB graphics adapter Black
SKU
VLHUB221
In Stock
4K 2x1 Meeting Room HUB + Switcher w/soft Codec & CEC
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 18G 2x1 auto switcher with HDMI and USB-C inputs
- USB3.0 data rate up to 2,8Gbit/s and 1 Amp power
- Input trigger function that can turn on/off 3rd party device via CEC or RS232 command
- Provides charging on USB-C port up to 100W
- Supports HDMI 2.0, 4Kx2K@60Hz 4:4:4, HDR 10, Dolby Vision, HDCP 2.2
- LPCM 7.1 audio, Dolby Atmos®, Dolby® TrueHD, Dolby Digital®
- Plus, DTS: XTM, and DTS-HD® Master AudioTM pass-through
- Controllable via front panel buttons and RS232
| Performance | |
|---|---|
| Supported video modes | 2160p |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Female |
| Data transfer rate (max) | 0.35 Gbit/s |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDCP | Yes |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| LED indicators | Status |
| HDMI ports quantity | 2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Integrated USB cable | No |
| Power | |
| Input voltage | 230 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 40 g |
| Package weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 50 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |