We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLHDMIMAT4X4 matrix switcher
SKU
VLHDMIMAT4X4
In Stock
HDMI 2.0 Matrix Switcher 4x4
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- HDMI 2.0 matrix HDCP 2.2
- Support 18Gbps bandwidth for 4K@60Hz 4:4:4 8bit
- Deep color formats and HDR capability
- HD Audio support up to DTS:X and Dolby Atmos
- Build-in GUI for matrix set-up and control over LAN
- Smart EDID management, automatically adopt the resolution of the first detected display from port 1 or 2
- Intuitive indicator for connection status& input HDCP compliance status
| Features | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Extended display identification data (EDID) | Yes |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio formats supported | PCM |
| Ports & interfaces | |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -5 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 350 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | 500 g |
| Package weight | 3.1 kg |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Package height | 140 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | IR sensor |
| Mounting brackets included | Yes |
| AC adapter included | Yes |