We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLFS3770 TV mount/stand White
SKU
VLFS3770
In Stock
Mobile Stand Rotating White, VESA 600x400
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Rotating Mobile Stand for Interactive Display
- Portrait or Landscape Viewing: one solution fits any installation
- Heavy-Duty 10 cm (4") casters
- 5° Tilt Angle: provides an ergonomic writing position
- Power Strip Storage Design
- Equipment Shelf: provides storage space for accessories
- Cable Management Integrated in Column: keeps cables concealed and organized
- PU Hooded Casters: can make scratch less and work perfect on carpets and any hardwood floors
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 5° |
| Angle of rotation | 90° |
| Height adjustment type | Manual |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Angle of rotation | 90° |
| Number of displays supported | 1 |
| Included number of shelves | 1 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Floor |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Included number of shelves | 1 |
| Product colour | White |
| Anti-theft function | Yes |
| Housing material | MDF |
| Packaging content | |
|---|---|
| Wrench included | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 22.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 865 mm |
| Package depth | 135 mm |
| Package height | 1050 mm |
| Package weight | 26.4 kg |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Vivolink VLFS3770 TV mount/stand White
Login for pricing
|
Recommended
Neomounts WL40S-850BL18 TV mount wall...
Login for pricing
|
Bestseller
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
Hot Product
Multibrackets M Public Floorstand Basi...
Login for pricing
|
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLFS3770
|
WL40S-850BL18
|
462327
|
7350073734627
|
462693
|
462709
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Neomounts
|
Manhattan
|
MULTIBRACKETS
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Product colour |
White
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Floor
|
Wall
|
Floor
|
Floor
|
Floor
|
Floor
|





