We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink VLFS-FLEXI monitor mount / stand 190.5 cm (75") Floor Black
SKU
VLFS-FLEXI
In Stock
Mobile Base Stand for Vivolink FlexiLift w/4" casters
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Mounting | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 400 - 400 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1090 mm |
| Height | 1975 mm |
| Weight | 28.8 kg |
| Package width | 835 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 29.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 835 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 29.5 kg |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| VESA mount included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink VLFS-FLEXI monitor mount / st...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor A...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL Pro Dual Monitor Stand - MDS19
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com Dual Monitor Stand - Ergo...
Login for pricing
|
New
Amer Mounts AMR1AWS monitor mount / st...
Login for pricing
|
Amer Mounts AMR2C32 monitor mount / st...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLFS-FLEXI
|
ARMDUAL
|
DELL-MDS19
|
ARMDUALSS
|
AMR1AWS
|
AMR2C32
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
DELL
|
StarTech.com
|
AMER MOUNTS
|
AMER MOUNTS
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Grey
|
Black
|
| Mounting type |
Floor
|
N/A
|
Desk
|
Desk
|
Wall
|
Desk
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
N/A
|
2 to 3
|
2 to 3
|
1 to 2
|
2 to 3
|





