We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROKEYHDMIFM7.5W HDMI cable 7.5 m HDMI Type A (Standard) White
SKU
PROKEYHDMIFM7.5W
In Stock
Pro Keystone White HDMI Female to HDMI Male 7.5m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Resolutions up to Full HD 1080p
- High Dynamic Range (HDR)
- Transfer speed 18 Gbit/s
- HDCP 2.2
- Supports Deep Color, up to 16-bits per channel, including x.v.Color standard
- Supports the 21:9 cinema aspect ratio
- Supports SA-CD, DVD-Audio, DTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD, and other highde inition audio standards
- Audio Return Channel
- Auto Lip Sync
- Supports up to 32 audio channels and a 1536 kHz audio sampling rate
- Dynamic sound synchronization
- Supports extended CEC (Consumer Electronics Control) commands and functions
- the HDMI Ethernet Channel, and the Audio Return Channel features
- Fully assembled with 19 pins connected
- High quality HDMI A connector, 15um gold min. in contact area for high reliability
- and professional use
- 99,9% pure copper wires for lossless picture transmission
- Triple shielded cable and extra shielding in the connector
- High Flexibility ensuring small bending radius
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio |
| Colour depth | 16 bit |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | White |
| Cable length | 7.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 28 |
| HDMI version | 1.4 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Pull-off force | 2 kg |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| HDCP version | 2.2 |
| Cable colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 560 g |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 192 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 33 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 192 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 33 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Cable colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PROKEYHDMIFM7.5W HDMI cable 7...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 15m, Mal...
Login for pricing
|
Microconnect HDMI High Speed cable, 15...
Login for pricing
|
StarTech.com 7m High Speed HDMI Cable...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 10m High Speed HDMI® Cabl...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 5m (15 ft) Active High Sp...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROKEYHDMIFM7.5W
|
308434
|
HDM191915V1.4W
|
HDMM7M
|
HDMM10M
|
HDMM5MA
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Manhattan
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|





