We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VivoLink
Vivolink PROADRING4S video cable adapter 0.15 m USB Type-C HDMI
SKU
PROADRING4S
In Stock
8K@60Hz Pro Adapter Ring USB-C
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- USB-C to HDMI (support Alternate mode for Apple products)
- Tool for mount and removal included
- Support 8@60Hz 48Gbps (7680x2160)
| Features | |
|---|---|
| Chipset | Dual chipset |
| HDMI version | 2.0b |
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA) |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 1.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Connection to PC | Yes |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Supported resolutions | 4K@60Hz |
| Connection to PC | Yes |
| Cable colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 4 mm |
| Weight | 100 g |
| Package width | 282 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Package width | 282 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 110 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Vivolink PROADRING4S video cable adapt...
Login for pricing
|
Popular
i-tec USB-A/USB-C Dual 4K/60 Hz Displa...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 1ft (30cm) HDMI to Displa...
Login for pricing
|
Lindy HDMI to DisplayPort, DVI and VGA...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy HDMI 8K60 to DisplayPort 1.4 Con...
Login for pricing
|
Yealink 330000008024 video cable adapt...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROADRING4S
|
CADUAL4KDP
|
148B-HDMI-DP-8K
|
38182
|
38329
|
330000008024
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
i-tec
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|
Yealink
|
| Connector 1 |
USB Type-C
|
USB Type-A/USB Type-C
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI
|
2 x DisplayPort
|
DisplayPort
|
N/A
|
DisplayPort
|
USB Type-C
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Female connector
|
Female connector
|
N/A
|
Female connector
|
Male connector
|





