PF2-19-377302
In Stock
2-Way Monitor Privacy Filter 19.0" 5:4
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
CertificationCE, REACH, RoHS
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Fingerprint resistantYes
Easy to removeYes
Durable screen protection‎No
Easy to applyYes
Country of originChina
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatWidescreen
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Aspect ratio5:4
Protection featuresScratch resistant
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to50%
MagneticNo
Blue light filterYes
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
ReversibilityMatte-to-Glossy
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Minimum screen size48.3 cm (19")
Maximum screen size50.5 cm (19.9")
Aspect ratio5:4
Suitable forMonitor
Screen size HxW302 x 377 mm
Display diagonal (metric)48.26 cm
MaterialPolyethylene terephthalate (PET)
Package typeHanging box
Sustainability complianceYes
CertificationCE, REACH, RoHS
Compliance certificatesRoHS
Design
Filter colourBlack
Suitable forMonitor
Screen size HxW302 x 377 mm
Product colourBlack, Transparent
Ergonomics
Screen size HxW302 x 377 mm
Weight & dimensions
Depth0.4 mm
Width377 mm
Weight90 g
Height302 mm
Packaging data
Package typeHanging box
Other features
Compliance certificatesRoHS
Sustainability
Sustainability complianceYes
You may also be interested in
Compare Products
Product ProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 19.0" 5:4 ProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter... Login for pricing
Lenovo 0A61770 display privacy filters Lenovo 0A61770 display privacy filters Login for pricing
HP 15.6-in Privacy Filter
New
HP 15.6-in Privacy Filter Login for pricing
Port Designs Privacy Filter 2D Frameless display privacy filter 35.6 cm (14")
Hot Product
Port Designs Privacy Filter 2D Framele... Login for pricing
Kensington Privacy Screen Filter for 14" Laptops 16:9 - 2-Way Removable