We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
i-tec
i-tec USB-A/USB-C Dual 4K/60 Hz DisplayPort Video Adapter
SKU
CADUAL4KDP
In Stock
USB-A/USB-C Dual 4K/60 Hz DisplayPort Video Adapter
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Universal connectivity: compatible with USB-C, USB-A and Thunderbolt ports
- Powerful and versatile video adapter that can connect up to two monitors simultaneously
- The adapter supports resolutions up to 2x 4K/60 Hz, regardless of the performance of your laptop's graphics card
- Support for two DisplayPort ports
- Metal surface for better heat dissipation
- Two external monitors are also supported on the Apple M1, M2 and M3 platforms
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.27 m |
| Connector 1 | USB Type-A/USB Type-C |
| Connector 2 | 2 x DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android, ChromeOS |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Other features | |
| Width | 75 mm |
| Height | 15 mm |
| Depth | 60 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 15 mm |
| Depth | 60 mm |
| Weight | 80 g |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 180 g |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 180 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Package type | Hanging box |
You may also be interested in
| Product |
Popular
i-tec USB-A/USB-C Dual 4K/60 Hz Displa...
Login for pricing
|
New
V7 V7UCHDMI-2M video cable adapter USB...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com 1ft (30cm) HDMI to Displa...
Login for pricing
|
Lindy HDMI to DisplayPort, DVI and VGA...
Login for pricing
|
Recommended
Vision TC-USBCHDMI/BL video cable adap...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com DisplayPort to DVI Dual L...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CADUAL4KDP
|
V7UCHDMI-2M
|
148B-HDMI-DP-8K
|
38182
|
TC-USBCHDMI/BL
|
DP2DVID2
|
| Manufacturer |
i-tec
|
V7
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Vision
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB Type-A/USB Type-C
|
USB Type-C
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
USB Type-C
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
2 x DisplayPort
|
HDMI
|
DisplayPort
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Female connector
|
N/A
|
Female connector
|
Female connector
|





