We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE 16GB (1x16GB) Single Rank x8 DDR5-5600 CAS-46-45-45 EC8 Registered Smart Memory Kit
SKU
P64705-B21
Out Of Stock - for any questions or recommendations for similar/alternative products, please contact us.
16GB (1x16GB) Single Rank x8 DDR5-5600 CAS-46-45-45 EC8 Registered Smart Memory Kit
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Design | |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 45 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| Memory clock speed | 2800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 45 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| Memory clock speed | 2800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Synology D4ECSO-2666-16G memory module...
Login for pricing
|
Hot Product
Synology D4ES01-16G memory module 16 G...
Login for pricing
|
New
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR4-32...
Login for pricing
|
Popular
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR4-32...
Login for pricing
|
Recommended
HPE P20504-001 memory module 64 GB 1 x...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D4ECSO-2666-16G
|
D4ES01-16G
|
P07650-B21
|
P07650-H21
|
P20504-001
|
| Manufacturer |
Synology
|
Synology
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
PC/server
|
Server
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|



