We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP CF237Y/37Y Toner cartridge extra High-Capacity, 41K pages ISO/IEC 19752 for HP E 60055/LaserJet M 608/LaserJet M 631
SKU
CF237Y
In Stock
37Y Extra High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Original HP 37Y High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 37 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise Flow M632; HP LaserJet Enterprise M608, M609, M631, M632
- 1 Black (~41,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Count on Original HP Toner cartridges with JetIntelligence to deliver high quality pages at fast speeds, plus affordable high-yield options[2] and innovative anti-fraud technology to help ensure the consistent HP quality you need.
- Ideal for enterprise work groups and high-volume printing. Use the HP Original Toner cartridges in three sizes for your HP LaserJet 600 Series printer.
- Depend on Original HP 37Y High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
| Features | |
|---|---|
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 41000 pages |
| Compatibility | HP 37 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise Flow M632 HP LaserJet Enterprise M608, M609, M631, M632 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF237Y |
| Cartridge capacity | High |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Pallet size (EU) | 1134 x 746 x 881 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 12 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 189.7 kg (418.2 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1145.5 x 944.9 x 1242.1 mm (45.1 x 37.2 x 48.9") |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 380 mm |
| Depth | 187 mm |
| Height | 366 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package weight | 3.77 kg |
| Weight | 2.85 kg |
| Package width | 380 mm |
| Package height | 366 mm |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1146 x 946 x 1242 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 187 mm |
| Package weight | 3.77 kg |
| Package width | 380 mm |
| Package height | 366 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF237Y |
| Pallet size (EU) | 1134 x 746 x 881 mm |
| Country of origin | Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 12 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 189.7 kg (418.2 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1145.5 x 944.9 x 1242.1 mm (45.1 x 37.2 x 48.9") |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Compatibility | HP 37 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise Flow M632 HP LaserJet Enterprise M608, M609, M631, M632 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 18.3 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889899204221 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889899204221 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 18.3 |
| Other features | |
| Print technology | Laser |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet size (EU) | 1134 x 746 x 881 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1146 x 946 x 1242 mm |
| Stacking number for pallet | 12 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 189.7 kg (418.2 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1145.5 x 944.9 x 1242.1 mm (45.1 x 37.2 x 48.9") |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 190.2 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 111 kg |
| Pallet size (EU) | 1134 x 746 x 881 mm |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1146 x 946 x 1242 mm |
| Stacking number for pallet | 12 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 189.7 kg (418.2 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1145.5 x 944.9 x 1242.1 mm (45.1 x 37.2 x 48.9") |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP CF237Y/37Y Toner cartridge extra Hi...
Login for pricing
|
Recommended
HP CF280XD/80X Toner cartridge black h...
Login for pricing
|
Bestseller
Lexmark 50F2U0E/502U Toner-kit black u...
Login for pricing
|
Lexmark 52D2X0E/522X Toner-kit black e...
Login for pricing
|
Hot Product
HP CF370AM/305A Toner cartridge MultiP...
Login for pricing
|
Popular
Lexmark 60F2X0E/602X Toner-kit black e...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CF237Y
|
CF280XD
|
50F2U0E
|
52D2X0E
|
CF370AM
|
60F2X0E
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Lexmark
|
Lexmark
|
HP
|
Lexmark
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
HP
|
Lexmark
|
Lexmark
|
HP
|
Lexmark
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single pack
|
N/A
|
N/A
|




