We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson ColorWorks C8000e (BK) label printer Inkjet Colour 600 x 1200 DPI 300 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN
SKU
C31CL02102BK
In Stock
ColorWorks C8000e (BK)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Excellent reliability and endurance
- Save time and money
- High speed & high print quality
- Low maintenance, reduced downtime
- Easy integration
- Ink pouches
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Maximum printing width | 11.2 cm |
| Printing | |
| Colour | Yes |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Print speed | 300 mm/sec |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Maximum printing width | 11.2 cm |
| Print technology | Inkjet |
| Display | |
| Display | LCD |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Paper handling | |
| Supported paper width | 25.4 - 112 mm |
| Maximum label length | 1.016 m |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Design | |
| Display | LCD |
| Product colour | Black, Grey |
| Built-in display | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Grey |
| Maximum label length | 1.016 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 620 mm |
| Depth | 392 mm |
| Height | 430 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB |
| Cartridge(s) included | Yes |